PERMIS AUTO EXPIRAT? In 5 pasi ai unul nou – judetul Timis

În perioada premergătoare expirării permisului de conducere auto sau după, conducătorii auto sunt obligați să-și reînnoiască permisele prin obținerea unuia cu o nouă perioada de valabilitate, iar pentru cazurile în care posesorul își schimbă numele sau are permisul auto pierdut, deteriorat sau furat, Direcția Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor va elibera un duplicat.

Pasul 1. Vizita medicală

Primul lucru pe care trebuie să-l faceți este să obțineți de la medicul de familie o adeverință din care să rezulte că sunteți apt pentru a conduce un vehicul. Cu această adeverință puteți să va programați la o unitate medicală autorizată pentru examenul medical pentru obținerea fișei medicale pentru permisul auto.

NR. CRTJUDETUNITATE MEDICALAADRESASPECIALITATI AUTORIZATE     
MEDICINA INTERNAOFTALMO LOGIEORLNEUROLOGIEPSIHIATRIEORTOPEDIE- TRAUMATOLOGIE
1TIMISSPITALUL CLINIC JUDETEAN DE URGENTA “DR. PIUS BRINZEU” TIMISOARATIMISOARA, B- DUL LIVIU REBREANU NR. 156DADADADADADA
2TIMISSPITALUL CLINIC MILITAR DE URGENTA “DR. VICTOR POPESCU” TIMISOARATIMISOARA, STR.GHEORGHE LAZAR NR. 7DADADADADADA
3TIMISS.C. POLICLINICA SANATATEA S.R.L.TIMISOARA, STR. STEFAN CEL MARE NR. 54,
PARTER SAD 1
DADADADADADA
4TIMISS.C. ABC CENTRUL MEDICAL DR. PIRJOL SRLTIMISOARA, STR. MARESAL CONSTANTIN PREZAN NR. 15,
BL. MAG 1, MAG 2
DADADADADADA
5TIMISS.C. MEDICI’S SRLTIMISOARA, STR. SIBIU NR. 8 SI STR. PACIUREA NR. 5DADADADADADA
6TIMISS.C. CENTRUL MEDICAL MISCA SRLTIMISOARA, STR. PIATA HUNEDOAREI,
NR. 4
DADADADADADA
7TIMISS.C. EXPLOMED SRLTIMISOARA, STR. LUGOJULUI NR. 39/ADADADADADADA
8TIMISS.C. FIZIOCENTER SRLTIMISOARA, STR. ULPIA TRAIANA NR. 27DADADADADADA
9TIMISCENTRUL MEDICAL ORTHOPEDICS SRLTIMISOARA, STR. ARIES NR. 7DADADADADADA
10TIMISS.C. M- PROFILAXIS SRLTIMISOARA, STR. 1 DECEMBRIE
1918, NR. 106
DADADADADADA
11TIMISS.C..POLICLINI CA 3S SRLLUGOJ, STR. FAGETULUI NR.
156
DADADADADADA
12TIMISSC DR. GEORGESCU CAMELIA SRLLUGOJ, STR. CUZA VODA, NR. 5NUNUNUDANUNU
13TIMISS.C. OFTASTIL S.R.LLUGOJ, STR. EFTIMIE MURGU NR. 10NUDANUNUNUNU
14TIMISS.C. DR. BARBOS SRLTIMISOARA, STR. TEIULUI NR . 7NUNUDANUNUNU
15TIMISCABINET MEDICAL OFTALMOLOGI E DR. GIURI STELATIMISOARA, STR. TEIULUI NR . 7NUDANUNUNUNU
16TIMISLABORATOR CLINIC DR. BERCEANU – CABINETE MEDICALE GRUPATETIMISOARA, STR. TEIULUI NR . 7DANUNUNUNUDA
17TIMISCABINET MEDICAL MEDICINA INTERNA SI CARDIOLOGIE DR. IURCIUC MIRCEATIMISOARA, STR. TEIULUI NR . 7DANUNUNUNUNU

Pasul 2. PREGĂTIREA ACTELOR

Se poate solicita eliberarea unui permis de conducere înainte sau după expirare, după efectuarea vizitei medicale, pe baza următoarelor documente:

a) cererea titularului se editează informatic la ghișeu și se înmânează titularului pentru a o semna și pentru a completa informațiile privind fișa medicală și dovada plății  contravalorii permisului de conducere;

b) în cazul cetăţenilor români, actul de identitate al titularului, în original şi copie, din care rezultă că acesta are domiciliul sau reşedinţa în România,

c) în cazul cetăţenilor străini, carte de rezidenţă, permis de şedere, certificat de înregistrare însoţit de paşaport, paşaport diplomatic/serviciu;

d) dovada plăţii contravalorii permisului de conducere – 89 lei, poate fi plătită online, prin virament bancar, mandat poștal sau personal. Plata mai poate fi efectuată direct la orice oficiu CEC Bank;

e) permisul de conducere, în original. În cazul pierderii, reţinerii într-un stat membru UE sau furtului permisului de conducere, titularul declară acest fapt prin completarea în mod corespunzător a cererii (prin bifarea căsuţelor corespunzătoare);

f) fisa medicală emisă de o unitate medicală autorizată, în original din care rezultă că titularul este apt din punct de vedere medical să conducă autovehicule din categoria pentru care solicită eliberarea permisului de conducere.

În cazul persoanelor cărora le-a fost anulat permisul de conducere, ca urmare a condamnării pentru o infracţiune care a fost dezincriminată, în condiţiile art. 4 din Codul penal, acestea vor prezența pentru eliberarea unui nou permis de conducere, documentele de mai sus însoțite de hotărârea de dezincriminare, nefiind necesară susținerea vreunui examen.

Pasul 3. PROGRAMAREA PENTRU DEPUNEREA ACTELOR

Programarea se face online accesând site-ul DRPCIV al cărui link îl găsiți aici : Programare online .

Pasul 4.DEPUNEREA ACTELOR LA GHIȘEU

Pe baza programării făcute la pasul anterior veți avea posibiltatea de a depune actele pentru noul permis. La același ghișeu veți face și fotografia necesară.

Serviciul public comunitar regim permise de conducere și înmatriculare a vehiculelor din cadrul instituției prefectului județului Timiș funcționează la:

Adresa: Timișoara, Complexul comercial IULIUS MALL, str. Demetriade nr. 1
Telefon: +40 256 210 010
Fax: +40 256 210 010
E-mail: inmatriculari-permiseconducere@prefecturatimis.ro

În cazul în care întâmpinați probleme la programarea online, vă rugăm să ne sesizați pe adresa de email: inmatriculari-permiseconducere@prefecturatimis.ro

Pasul 5. RIDICAREA NOULUI PERMIS

Ultimul pas din întregul proces, dar cel mai plăcut dintre toate: după câteva ore (de cele mai multe ori în jur de două ore) puteți ridica permisul sau puteți alege varianta primirii prin poștă. Termenul de livrare este cuprins între 5-15 zile. Solicitanții, cu excepția celor care au obținut permisul de conducere prin examen, vor primi Înscrisuri doveditoare cu drept de circulație -15 zile. Livrarea poate fi efectuată la oricare adresa indicată de titular la depunerea documentelor (domiciliu, serviciu sau orice altă adresă).