PERMIS AUTO EXPIRAT? In 5 pasi ai unul nou – judetul Teleorman

În perioada premergătoare expirării permisului de conducere auto sau după, conducătorii auto sunt obligați să-și reînnoiască permisele prin obținerea unuia cu o nouă perioada de valabilitate, iar pentru cazurile în care posesorul își schimbă numele sau are permisul auto pierdut, deteriorat sau furat, Direcția Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor va elibera un duplicat.

Pasul 1. Vizita medicală

Primul lucru pe care trebuie să-l faceți este să obțineți de la medicul de familie o adeverință din care să rezulte că sunteți apt pentru a conduce un vehicul. Cu această adeverință puteți să va programați la o unitate medicală autorizată pentru examenul medical pentru obținerea fișei medicale pentru permisul auto.

    MEDICINA INTERNAOFTALMO LOGIEORLNEUROLOGIEPSIHIATRIEORTOPEDIE- TRAUMATOLOGIE
1TELEORMANCMI DR.TUTUNARU GHEORGHEALEXANDRIA, STR.LIBERTATII NR. 365,BL.1501, AP.24, PARTERNUNUNUNUDANU
2TELEORMANCMI DR.NEGRILA MARIAALEXANDRIA, STR.MIHAITA FILIPESCU NR. 30DANUNUNUNUNU
3TELEORMANCMI OFTALMOLOGI E DR.PARLOG AURELIAALEXANDRIA, STR. MIHAITA FILIPESCU NR. 30NUDANUNUNUNU
4TELEORMANSC BRAIN S.R.L.ALEXANDRIA, STR. DUNARII NR. 222, BL.1603,
SC.A, AP.2
NUNUDANUNUNU
5TELEORMANSC BRAIN S.R.L.ALEXANDRIA, STR. DUNARII NR. 222, BL.1603, SC.A, AP.2NUNUNUNUNUDA
6TELEORMANSC BRAIN S.R.L.ALEXANDRIA, STR. DUNARII NR. 222, BL.1603, SC.A, AP.2NUNUNUNUNUDA
7TELEORMANSC BRAIN S.R.L.ALEXANDRIA, STR. DUNARII NR. 222, BL.1603, SC.A, AP.2NUNUNUNUDANU
8TELEORMANSC SMART MEDICAL CLINIC SRLALEXANDRIA, STR.DUNARII NR.151A, BL.1604,AP.21-30NUDADADADADA
9TELEORMANSC SMART MEDICAL CLINIC SRLALEXANDRIA, STR.DUNARII NR.151A, BL.1604,AP.21-30DADADADADADA
10TELEORMANSPITALUL JUDETEAN DE URGENTA ALEXANDRIAALEXANDRIA, STR. LIBERTATII NR.1NUDADADANUDA
11TELEORMANS.C. SORFEDO S.R.L.TURNU MAGURELE, STR. MIHAI BRAVU, BL.G1, SC.1, AP.16NUDANUNUNUNU
12TELEORMANCMI DR. ISVORANU MAGDALENATURNU MAGURELE, STR. CAPITAN STANCULESCU NR. 21NUNUNUDANUNU
13TELEORMANSPITALUL MUNICIPAL TURNU MAGURELETURNU MAGURELE, STR.CASTANILO R NR.42NUNUNUDANUNU
14TELEORMANSPITALUL MUNICIPAL TURNU MAGURELETURNU MAGURELE, STR.CASTANILO R NR.42NUNUNUNUDANU
15TELEORMANCMI DR.BOLEAC GHEORGHEROSIORII DE VEDE, STR. DUNARII, BL.K1,
SC.C,PARTER
NUNUDANUNUNU
16TELEORMANCMI DR. HAPAU MARIAROSIORII DE VEDE ,STR. ANA IPATESCU NR.11NUNUNUDANUNU
17TELEORMANCMI DR. BERECHET AMALIA CORINAVIDELE, STR. PARCULUI NR. 31NUNUNUNUDANU
18TELEORMANS.C. MEDICALA HPM S.R.L.VIDELE, STR. PARCULUI NR. 31NUNUNUNUNUDA
19TELEORMANCMI OFTALMOLOGI E DR. DINITA SANDAVIDELE, STR. PARCULUI NR. 31NUDANUNUNUNU
20TELEORMANCMI DR.DINU TRAIAN
VIOREL
VIDELE, STR. PARCULUI NR. 31DANUNUNUNUNU
21TELEORMANCMI DR. VESPREMEAN U PATRICIAVIDELE, STR. PARCULUI NR. 31NUNUDANUNUNU

Pasul 2. PREGĂTIREA ACTELOR

Se poate solicita eliberarea unui permis de conducere înainte sau după expirare, după efectuarea vizitei medicale, pe baza următoarelor documente:

a) cererea titularului se editează informatic la ghișeu și se înmânează titularului pentru a o semna și pentru a completa informațiile privind fișa medicală și dovada plății  contravalorii permisului de conducere;

b) în cazul cetăţenilor români, actul de identitate al titularului, în original şi copie, din care rezultă că acesta are domiciliul sau reşedinţa în România,

c) în cazul cetăţenilor străini, carte de rezidenţă, permis de şedere, certificat de înregistrare însoţit de paşaport, paşaport diplomatic/serviciu;

d) dovada plăţii contravalorii permisului de conducere – 89 lei, poate fi plătită online, prin virament bancar, mandat poștal sau personal. Plata mai poate fi efectuată direct la orice oficiu CEC Bank;

e) permisul de conducere, în original. În cazul pierderii, reţinerii într-un stat membru UE sau furtului permisului de conducere, titularul declară acest fapt prin completarea în mod corespunzător a cererii (prin bifarea căsuţelor corespunzătoare);

f) fisa medicală emisă de o unitate medicală autorizată, în original din care rezultă că titularul este apt din punct de vedere medical să conducă autovehicule din categoria pentru care solicită eliberarea permisului de conducere.

În cazul persoanelor cărora le-a fost anulat permisul de conducere, ca urmare a condamnării pentru o infracţiune care a fost dezincriminată, în condiţiile art. 4 din Codul penal, acestea vor prezența pentru eliberarea unui nou permis de conducere, documentele de mai sus însoțite de hotărârea de dezincriminare, nefiind necesară susținerea vreunui examen.

Pasul 3. PROGRAMAREA PENTRU DEPUNEREA ACTELOR

Programarea se face online accesând site-ul DRPCIV al cărui link îl găsiți aici : Programare online .

Pasul 4.DEPUNEREA ACTELOR LA GHIȘEU

Pe baza programării făcute la pasul anterior veți avea posibiltatea de a depune actele pentru noul permis. La același ghișeu veți face și fotografia necesară.

Serviciul public comunitar regim permise de conducere și înmatriculare a vehiculelor din cadrul Instituției Prefectului Județului Teleorman funcționează la următoarea adresa:

Adresa SPCRPCIV Teleorman: 

Municipiul Alexandria, Str. Libertatii, Nr. 3A.

Telefoane:

Permise si examinari – 0247 310.555

Inmatriculari vehicule – 0247 310.556

Fax:

0347 803.502

Pentru informatii referitoare la abateri rutiere, permise sau certificate retinute contactati Serviciul Rutier din cadrul Inspectoratului de Politie judetean Teleorman: vizitează.

 

Adresa e-mail : permise@prefectura-teleorman.ro

Adresa e-mail pentru primirea in format electronic a copiei dupa cartea de identitate (conf. O.U.G. 41/2016) : permise-inmatriculari-tr@mai.gov.ro

Program de lucru cu publicul

PERMISE DE CONDUCERE

ATENTIE! Depunerea documentelor la ghisee se face EXCLUSIV ÎN BAZA PROGRAMĂRII ONLINE! Programarea se poate face aici.

 • Preschimbare permise de conducere

Luni, Marti, Joi : 8.30-16.30;

Miercuri : 8.30-18.30

Vineri : 8.30-14.00

 

Pentru desfăşurarea în condiţii de siguranţă a examinării la proba practică, vor fi respectate cu stricteţe următoarele măsuri de protecţie, în vederea prevenirii răspândirii noului coronavirus:

  • la locul de întâlnire comunicat candidaţilor pentru susţinerea probei practice, vor avea acces numai candidatul şi instructorul auto, iar activitatea de instruire se va desfăşura numai în spaţii deschise cu respectarea regulilor de distanţare socială;
  • examinatorul, candidatul şi martorul vor purta echipamente de protecţie (masca) pe toată durata desfăşurării probei, în lipsa acestora putând fi refuzată susţinerea probei;
  • în autovehicul vor fi prezente maxim 3 persoane simultan.
  • şcolile de conducători auto vor asigura igienizarea autovehiculelor cu care se susţine proba practică, iar pentru ocupanţi va fi pus la dispoziţie un flacon de substanţă dezinfectantă.
  • se va scana temperatura corporală şi se va interzice susţinerea examenului în cazul în care aceasta depăşeşte 37,2 grade
 

EXAMINARE PROBA TEORETICĂ

    Accesul în sala de examen se face pe baza de înregistrare la ghișeul de permise de conducere din  cadrul serviciului, în ziua examinării,  indiferent dacă va prezentați pentru prima examinare sau pentru reexaminare. Programarea în vederea înregistrării este obligatorie și este operațională în modulul de programare Înregistrare dosar examinare.

  Inregistrare dosar și obținere cod de bare (pe baza de programare):

 • Luni, Marți, Joi : 8.30-13.00;

  Examinare teoretică :

 • Luni, Marți, Joi : 13.00-15.30

   Persoanele care au mențiuni în cazierul judiciar, neverificate de lucrătorii serviciului, trebuie să prezinte la ghiseu, cu cel putin 5 zile înainte de înregistrare, o cerere de verificare însoțită de copii ale cazierului și a hotărârii judecătorești rămasă definitivă, în vederea analizării dreptului de a susține examenul.

 

INMATRICULAREA ŞI EVIDENŢA VEHICULELOR

ATENTIE! Depunerea documentelor la ghisee se face EXCLUSIV ÎN BAZA PROGRAMĂRII ONLINE! Programarea se poate face  aici.

 • Depunere documente

Luni, Marti, Joi : 8.30-16.30;

Miercuri : 8.30-18.30

Vineri : 8.30-14.00

Pentru operațiunile care nu se regăsesc la ”Secțiunea Programare Online” (ex: Plăci de înmatriculare pierdute, Duplicate certificate înmatriculare, Taxă pastrare număr, etc.) persoanele interesate se pot prezenta la ghișeele instituției noastre de luni până joi, între orele 14.30 – 15.30.

Important!!!

    Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor  informează că, începând cu data de 01.10.2020, plățile aferente operațiunilor de înmatriculare și permise vor putea fi achitate, astfel:


 1. Tarifele reprezentând contravaloarea:

 • certificatelor de înmatriculare,
 • autorizațiilor de circulație provizorie,
 • permiselor de conducere ,

se vor încasa exclusiv în CONT BCR : RO94RNCB0082000367331018, beneficiar:  Regia Autonomă – Administrația Patrimoniului Protocolului de Stat, utilizând mijloacele de plată:

  • mandat poştal,
  • în reţeaua BCR, CEC Bank,
  • terminale de plată SelfPay amplasate în unitățile BCR, CEC Bank si în supermarket-uri, mall-uri, magazine de proximitate, universități,
  • virament,
  • mijloace de plată online,
  • Sistemul național electronic de plată online (N.E.P) – ghișeul.ro
  • POS-uri instalate de către RA-APPS la sediile serviciilor publice emitente – în curs de operaționalizare.

ATENȚIE: Contravaloarea documentelor sus-menționate nu se mai poate achita la ghișeu !


2. Tarifele aferente confecționării plăcilor cu numere de înmatriculare permanentă, de probă, temporare și provizorii, atribuirii unui număr de înmatriculare preferential sau păstrării combinației numărului de înmatriculare se vor achita în contul trezoreriei IBAN: RO02TREZ606502601X008557, prin :

  • virament;
  • mandat poștal,
  • numerar la ghișeele serviciilor publice comunitare regim permise de conducere și înmatriculare a vehiculelor din cadrul instituțiilor prefectului (luni – joi — pana la ora 15.30, vineri — pana la ora 13.30) sau la casieriile unităților Trezoreriei Statului , în condițiile legii.

    Pe documentul de plată vor fi înscrise următoarele informații: CNP-ul și numele persoanei   beneficiare a serviciului solicitat, contul IBAN (contul indicat mai sus), codul fiscal al Instituției Prefectului Judetul Teleorman – CUI 4469108, suma și tipul de placi pentru a căror contravaloare se încasează plata.


    Documentele de plată emise anterior își păstrează valabilitatea.

In atentia solicitantilor care au efectuat plata on-line in sistem internet banking sau cu ordin de plata din contul personal:

   Solicitantii care au efectuat plata on-line sau cu ordin de plata din contul personal, se vor prezenta la ghiseu dupa 2 (doua) zile lucratoare de la data realizarii platii.

Pasul 5. RIDICAREA NOULUI PERMIS

Ultimul pas din întregul proces, dar cel mai plăcut dintre toate: după câteva ore (de cele mai multe ori în jur de două ore) puteți ridica permisul sau puteți alege varianta primirii prin poștă. Termenul de livrare este cuprins între 5-15 zile. Solicitanții, cu excepția celor care au obținut permisul de conducere prin examen, vor primi Înscrisuri doveditoare cu drept de circulație -15 zile. Livrarea poate fi efectuată la oricare adresa indicată de titular la depunerea documentelor (domiciliu, serviciu sau orice altă adresă).