PERMIS AUTO EXPIRAT? In 5 pasi ai unul nou – judetul Suceava

În perioada premergătoare expirării permisului de conducere auto sau după, conducătorii auto sunt obligați să-și reînnoiască permisele prin obținerea unuia cu o nouă perioada de valabilitate, iar pentru cazurile în care posesorul își schimbă numele sau are permisul auto pierdut, deteriorat sau furat, Direcția Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor va elibera un duplicat.

Pasul 1. Vizita medicală

Primul lucru pe care trebuie să-l faceți este să obțineți de la medicul de familie o adeverință din care să rezulte că sunteți apt pentru a conduce un vehicul. Cu această adeverință puteți să va programați la o unitate medicală autorizată pentru examenul medical pentru obținerea fișei medicale pentru permisul auto.

NR. CRTJUDETUNITATE MEDICALAADRESASPECIALITATI AUTORIZATE     
MEDICINA INTERNAOFTALMO LOGIEORLNEUROLOGIEPSIHIATRIEORTOPEDIE- TRAUMATOLOGIE
1SUCEAVAAMBULATORIU L INTEGRAT AL SPITALULUI MUNICIPAL SF. DOCTORI “COSMA SI DAMIAN” RĂDĂUŢILOC. RĂDĂUŢI, STR. CALEA BUCOVINEI, NR. 34 ADADADADADADA
2SUCEAVAAMBULATORIU L DE SPECIALITATE
C.F. SUCEAVA,
PUNCT DE LUCRU IN LOCALITATEA SUCEAVA, STR.
N. IORGA, NR. 9
DADADADADADA
3SUCEAVAAMBULATORIU L INTEGRAT AL SPITALULUI MUNICIPAL FĂLTICENILOC. FĂLTICENI, STR. ION CREANGA, NR. 1DANUDADADADA
4SUCEAVAS.C. MENSAN SRLLOC. FĂLTICENI, STR. ION CREANGA, NR. 1NUNUNUNUDANU
5SUCEAVAS.C.DIOPTIC SRLLOC. SUCEAVA, STR. ŞTEFAN CEL MARE, NR. 3NUDANUNUNUNU
6SUCEAVACMI ORL DR. GHEORGHIU RADULOC. SUCEAVA, STR. ŞTEFAN CEL MARE, NR. 78NUNUDANUNUNU
7SUCEAVACMI ORL DR GINCU ADRIANALOC. SUCEAVA, STR. ŞTEFAN CEL MARE, NR. 78NUNUDANUNUNU
8SUCEAVACMI MEDICINA INTERNA DR CIUFUDEAN
OTILIA
LOC. SUCEAVA, STR. ŞTEFAN CEL MARE, NR.
78
DANUNUNUNUNU
9SUCEAVAS.C. ADRIANA ISTOCESCU SRLLOC. SUCEAVA, STR. ŞTEFAN CEL MARE, NR. 78NUNUNUNUDANU
10SUCEAVACMI
PSIHIATRIE DR. BALAUTA IRINA MANUELA
LOC. SUCEAVA, STR. ŞTEFAN CEL MARE, NR. 78NUNUNUNUDANU
11SUCEAVACMI ORTOPEDIE TRAUMATOLO GIE DR GRUNICHEVICI CODRINLOC. SUCEAVA, STR. ŞTEFAN CEL MARE, NR. 78NUNUNUNUNUDA
12SUCEAVACMI ORTOPEDIE TRAUMATOLO GIE DR HAU IULIANALOC. SUCEAVA, STR. ŞTEFAN CEL MARE, NR. 78NUNUNUNUNUDA
13SUCEAVACMI NEUROLOGIE DR. LUCESCU MIHAELALOC. SUCEAVA, STR. ŞTEFAN CEL MARE, NR. 78NUNUNUDANUNU
14SUCEAVACMI NEUROLOGIE DR. COCIRLA MIHAELALOC. SUCEAVA, STR. ŞTEFAN CEL MARE, NR. 78NUNUNUDANUNU
15SUCEAVACMI OFTALMOLOGI E DR DANILEVICI CARMENLOC. SUCEAVA, STR. ŞTEFAN CEL MARE, NR. 78NUDANUNUNUNU
16SUCEAVAS.C. “LC BEST MEDICAL” SRLLOC. SUCEAVA, STR. UNIVERSITATII, NR. 9DADADADADADA
17SUCEAVACMI OFTALMOLOGI E DR TOTOESCU ALINALOC. RADAUTI, STR.GRANICERU LUI, NR. 11NUDANUNUNUNU
18SUCEAVACMI OFTALMOLOGI E DR DRAGAN FLORICALOC. FALTICENI, STR. ION CREANGA, NR. 1NUDANUNUNUNU
19SUCEAVAS.C. DORNA MEDICAL SRLLOC. VATRA DORNEI, STR. M. EMINESCU, NR. 19DADADADADADA
20SUCEAVAS.C. SERENA MENTIS SRLLOC. SUCEAVA, STR. ŞTEFAN CEL MARE, NR. 78NUNUNUNUDANU
21SUCEAVASC DIOPTIC SRLLOC. SUCEAVA, STR. CALEA UNIRII, NR. 26NUDANUNUNUNU
22SUCEAVAS.C. EXPERT MEDICAL PDK SRLLOC. SCHEIA, STR. HUMORULUI,NR. 105DADADADADADA
23SUCEAVACMI MEDICINA INTERNA DR VICOVAN
LILIANA
LOC. SUCEAVA, STR. CALEA UNIRII, NR. 26DANUNUNUNUNU
24SUCEAVASC POLICLINICA BUCOVINA SRLLOC. SUCEAVA, STR. CALEA UNIRII, NR. 26NUNUNUNUDADA
25SUCEAVACMI NEUROLOGIE DR PASCU LACRAMIOARALOC. SUCEAVA, STR. CALEA UNIRII, NR. 26NUNUNUDANUNU
26SUCEAVACABINETE MEDICALE GRUPATE “ARENI”LOC.SUCEAVA, STR.STEFAN CEL MARE, NR. 78DADADADADADA
27SUCEAVACMI ORL DR
TANASI SIMONA
LOC. SUCEAVA,
STR. CALEA UNIRII, NR. 26
NUNUDANUNUNU

Pasul 2. PREGĂTIREA ACTELOR

Se poate solicita eliberarea unui permis de conducere înainte sau după expirare, după efectuarea vizitei medicale, pe baza următoarelor documente:

a) cererea titularului se editează informatic la ghișeu și se înmânează titularului pentru a o semna și pentru a completa informațiile privind fișa medicală și dovada plății  contravalorii permisului de conducere;

b) în cazul cetăţenilor români, actul de identitate al titularului, în original şi copie, din care rezultă că acesta are domiciliul sau reşedinţa în România,

c) în cazul cetăţenilor străini, carte de rezidenţă, permis de şedere, certificat de înregistrare însoţit de paşaport, paşaport diplomatic/serviciu;

d) dovada plăţii contravalorii permisului de conducere – 89 lei, poate fi plătită online, prin virament bancar, mandat poștal sau personal. Plata mai poate fi efectuată direct la orice oficiu CEC Bank;

e) permisul de conducere, în original. În cazul pierderii, reţinerii într-un stat membru UE sau furtului permisului de conducere, titularul declară acest fapt prin completarea în mod corespunzător a cererii (prin bifarea căsuţelor corespunzătoare);

f) fisa medicală emisă de o unitate medicală autorizată, în original din care rezultă că titularul este apt din punct de vedere medical să conducă autovehicule din categoria pentru care solicită eliberarea permisului de conducere.

În cazul persoanelor cărora le-a fost anulat permisul de conducere, ca urmare a condamnării pentru o infracţiune care a fost dezincriminată, în condiţiile art. 4 din Codul penal, acestea vor prezența pentru eliberarea unui nou permis de conducere, documentele de mai sus însoțite de hotărârea de dezincriminare, nefiind necesară susținerea vreunui examen.

Pasul 3. PROGRAMAREA PENTRU DEPUNEREA ACTELOR

Programarea se face online accesând site-ul DRPCIV al cărui link îl găsiți aici : Programare online .

Pasul 4.DEPUNEREA ACTELOR LA GHIȘEU

Pe baza programării făcute la pasul anterior veți avea posibiltatea de a depune actele pentru noul permis. La același ghișeu veți face și fotografia necesară.

Serviciul public comunitar regim permise de conducere și înmatriculare a vehiculelor din cadrul instituției prefectului județului Suceava funcționează în incinta Iulius Mall Suceava, str Calea Unirii nr. 22 etajul I.
 
Contact:
Telefon: 0230-511600
E-mail: permise-inmatriculari@prefecturasuceava.ro
 
Conducere:

  Împuternicit șef serviciu: cms. șef Duțuc Cătălin Alexandru

Program de lucru:

 LuniMarțiMiercuriJoiVineri
Primire documente (toate ghișeele)08:30-16:3008:30-16:3008:30-18:3008:30-16:3008:30-14:00
Sală examinare teoretică     
Eliberări documente (toate ghișeele)10:00-16:0010:00-16:0010:00-18:0010:00-16:0010:00-14:00
Secretariat și relații cu publicul08:30-16:3008:30-16:3008:30-18:3008:30-16:3008:30-14:00
Audiențe – audiențele se țin în fiecare zi de miercuri a lunii, în intervalul orar 15:00-17:00.

Sediu de lucru secundar în municipiul Câmpulung Moldovenesc, funcționează în sediul Poliției municipiului Câmpulung Moldovenesc, clădirea din partea stânga la intrarea în curtea Poliției municipiului Câmpulung Moldovenesc, str. Trandafirilor, nr. 2, jud. Suceava.

Pasul 5. RIDICAREA NOULUI PERMIS

Ultimul pas din întregul proces, dar cel mai plăcut dintre toate: după câteva ore (de cele mai multe ori în jur de două ore) puteți ridica permisul sau puteți alege varianta primirii prin poștă. Termenul de livrare este cuprins între 5-15 zile. Solicitanții, cu excepția celor care au obținut permisul de conducere prin examen, vor primi Înscrisuri doveditoare cu drept de circulație -15 zile. Livrarea poate fi efectuată la oricare adresa indicată de titular la depunerea documentelor (domiciliu, serviciu sau orice altă adresă).