PERMIS AUTO EXPIRAT? In 5 pasi ai unul nou – judetul Olt

În perioada premergătoare expirării permisului de conducere auto sau după, conducătorii auto sunt obligați să-și reînnoiască permisele prin obținerea unuia cu o nouă perioada de valabilitate, iar pentru cazurile în care posesorul își schimbă numele sau are permisul auto pierdut, deteriorat sau furat, Direcția Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor va elibera un duplicat.

Pasul 1. Vizita medicală

Primul lucru pe care trebuie să-l faceți este să obțineți de la medicul de familie o adeverință din care să rezulte că sunteți apt pentru a conduce un vehicul. Cu această adeverință puteți să va programați la o unitate medicală autorizată pentru examenul medical pentru obținerea fișei medicale pentru permisul auto.

NR. CRTJUDETUNITATE MEDICALAADRESASPECIALITATI AUTORIZATE     
MEDICINA INTERNAOFTALMO LOGIEORLNEUROLOGIEPSIHIATRIEORTOPEDIE- TRAUMATOLOGIE
1OLTSJU SLATINASLATINA STR.CRISAN NR 5DADADADADADA
2OLTSP. MUNICIPAL CARACALCARACAL PLEVNEI NR 36DADADADADADA
3OLTSP. ORASENESC CORABIACORABIA STR.CARPATI NR 116DADADADADADA
4OLTSP. ORASENESC BALSBALS STR.N.BALCESC U NR 115DADADADADADA
5OLTPROMED S.R.LSLATINA SRT VINTILA VODA NR 21DADADADADADA
6OLTSAN MEDICA SRLCARACALSTR.VA SILE ALESCSANDRI NR 1DADADADADADA
7OLTLISIMED SRLSLATINA, ALEEA TINERETULUI, NR. 1DDADADADADADA
8OLTCORAM MEDICAL SRLCARACAL STR M.EMINESCU BL 2AB PARTERDADADADADADA
9OLTPOLICINICA HELLIOSSLATINA
STR.MANASTIRII NR7 C MANSARDA
DADADADADADA
10OLTUNIMED CLINIC SRLSLATINA, STR. BASARABILOR, NR. 16 ADADADADADADA
11OLTINVESTIGATII ALEX MED SRLSLATINA, ALEEA MACULUI NR 2 BL 2 SC A AP 15DADADADADADA

Pasul 2. PREGĂTIREA ACTELOR

Se poate solicita eliberarea unui permis de conducere înainte sau după expirare, după efectuarea vizitei medicale, pe baza următoarelor documente:

a) cererea titularului se editează informatic la ghișeu și se înmânează titularului pentru a o semna și pentru a completa informațiile privind fișa medicală și dovada plății  contravalorii permisului de conducere;

b) în cazul cetăţenilor români, actul de identitate al titularului, în original şi copie, din care rezultă că acesta are domiciliul sau reşedinţa în România,

c) în cazul cetăţenilor străini, carte de rezidenţă, permis de şedere, certificat de înregistrare însoţit de paşaport, paşaport diplomatic/serviciu;

d) dovada plăţii contravalorii permisului de conducere – 89 lei, poate fi plătită online, prin virament bancar, mandat poștal sau personal. Plata mai poate fi efectuată direct la orice oficiu CEC Bank;

e) permisul de conducere, în original. În cazul pierderii, reţinerii într-un stat membru UE sau furtului permisului de conducere, titularul declară acest fapt prin completarea în mod corespunzător a cererii (prin bifarea căsuţelor corespunzătoare);

f) fisa medicală emisă de o unitate medicală autorizată, în original din care rezultă că titularul este apt din punct de vedere medical să conducă autovehicule din categoria pentru care solicită eliberarea permisului de conducere.

În cazul persoanelor cărora le-a fost anulat permisul de conducere, ca urmare a condamnării pentru o infracţiune care a fost dezincriminată, în condiţiile art. 4 din Codul penal, acestea vor prezența pentru eliberarea unui nou permis de conducere, documentele de mai sus însoțite de hotărârea de dezincriminare, nefiind necesară susținerea vreunui examen.

Pasul 3. PROGRAMAREA PENTRU DEPUNEREA ACTELOR

Programarea se face online accesând site-ul DRPCIV al cărui link îl găsiți aici : Programare online .

Pasul 4.DEPUNEREA ACTELOR LA GHIȘEU

Pe baza programării făcute la pasul anterior veți avea posibiltatea de a depune actele pentru noul permis. La același ghișeu veți face și fotografia necesară.

Serviciul regim permise și înmatriculări Slatina – program

Bulevardul Alexandru Ioan Cuza , nr. 153, Slatina, Olt,

  • fax : 0249/414664,
  • telefon secretariat : 0249/410090/int. 20842,
  • telefon preschimbare permise de conducere şi examinare candidaţi pentru obţinerea permisului de conducere: 0249/410090/int. 20842,
  • telefon înmatriculare autovehicule: 0249/411116,
  • email: inmatriculari.ipot@mai.gov.ro

Î/Şef Serviciu – Comisar-şef de poliție Diţă Petre Stelian


Programări ONLINE

– Înmatriculări
– Autorizaţii (numere) provizorii
– Radieri vehicule
– Preschimbare permise de conducere

 
 

Adresa de e-mail permise-inmatriculari-ot@mai.gov.ro este folosită exclusiv pentru transmiterea copiilor cărților de identitate, alte solicitări sosite pe această adresă de email nu vor fi luate în considerare.

PROGRAM DE LUCRU CU PUBLICUL LA SERVICIULUI PUBLIC COMUNITAR REGIM PERMISE ŞI ÎNMATRICULARE A VEHICULELOR OLT

Luni08:30 – 13:00Primiri documente
13:00 – 13:30Eliberări documente
13:30 – 16:00Primiri documente
16:00 – 16:30

 

 

Eliberări documente

 

 

Marţi08:30 – 13:00Primiri documente
13:00 – 13:30Eliberări documente
13:30 – 16:00Primiri documente
16:00 – 16:30

 

 

Eliberări documente

 

 

Miercuri08:30 – 13:00Primiri documente
13:00 – 13:30Eliberări documente
13:30 – 16:00Primiri documente
16:00 – 16:30Eliberări documente
16:30 – 18:30

 

 

 Eliberări documente                                      Relații cu publicul

 

 

Joi08:30 – 13:00Primiri documente
13:00 – 13:30Eliberări documente
13:30 – 16:00Primiri documente
16:00 – 16:30

 

 

Eliberări documente

 

 

Vineri08:30 – 14:00Primiri documente
14:00 – 16:30Eliberări documente                                Relații cu publicul

SALA DE EXAMINARE

MARŢI              08:30 – 16:00

MIERCURI         08:30 – 16:00

 JOI                   08:30 – 16:00

VINERI              08:30 – 14:00

 

PROGRAM DE AUDIENŢE-SUSPENDAT TEMPORAR

Şef serviciu (sau înlocuitor la comandă):
Miercuri: 10.00-12.00

Pasul 5. RIDICAREA NOULUI PERMIS

Ultimul pas din întregul proces, dar cel mai plăcut dintre toate: după câteva ore (de cele mai multe ori în jur de două ore) puteți ridica permisul sau puteți alege varianta primirii prin poștă. Termenul de livrare este cuprins între 5-15 zile. Solicitanții, cu excepția celor care au obținut permisul de conducere prin examen, vor primi Înscrisuri doveditoare cu drept de circulație -15 zile. Livrarea poate fi efectuată la oricare adresa indicată de titular la depunerea documentelor (domiciliu, serviciu sau orice altă adresă).