PERMIS AUTO EXPIRAT? In 5 pasi ai unul nou – judetul Dambovita

În perioada premergătoare expirării permisului de conducere auto sau după, conducătorii auto sunt obligați să-și reînnoiască permisele prin obținerea unuia cu o nouă perioada de valabilitate, iar pentru cazurile în care posesorul își schimbă numele sau are permisul auto pierdut, deteriorat sau furat, Direcția Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor va elibera un duplicat.

Pasul 1. Vizita medicală

Primul lucru pe care trebuie să-l faceți este să obțineți de la medicul de familie o adeverință din care să rezulte că sunteți apt pentru a conduce un vehicul. Cu această adeverință puteți să va programați la o unitate medicală autorizată pentru examenul medical pentru obținerea fișei medicale pentru permisul auto.

NR. CRTJUDETUNITATE MEDICALAADRESASPECIALITATI AUTORIZATE     
MEDICINA INTERNAOFTALMO LOGIEORLNEUROLOGIEPSIHIATRIEORTOPEDIE- TRAUMATOLOGIE
1DAMBOVITASPITALUL JUDEŢEAN DE URGENŢĂ TÂRGOVIŞTETÂRGOVIŞTE, STR. T. VLADIMIRESCU, NR. 78DADADADADADA
2DAMBOVITAS.C. ALMINA TRADING SA*TÂRGOVIŞTE, STR. GABRIEL POPESCU NR. 4DADADADADADA
3DAMBOVITAS.C. HYMARCO CLINIQUE SRLTÂRGOVIŞTE, STR. POET GR. ALEXANDRESCU NR. 11ADADADADADADA
4DAMBOVITAS.C. BIOMEDICA SRL*TÂRGOVIŞTE, STR. RADU DE LA AFUMAŢI, NR. 5DADADADADADA
5DAMBOVITAS.C.M. CAROL DAVILATÂRGOVIŞTE, STR. CALEA DOMNEASCĂ, NR. 234, BL. X2E, PARTERDADADADADADA

Pasul 2. PREGĂTIREA ACTELOR

Se poate solicita eliberarea unui permis de conducere înainte sau după expirare, după efectuarea vizitei medicale, pe baza următoarelor documente:

a) cererea titularului se editează informatic la ghișeu și se înmânează titularului pentru a o semna și pentru a completa informațiile privind fișa medicală și dovada plății  contravalorii permisului de conducere;

b) în cazul cetăţenilor români, actul de identitate al titularului, în original şi copie, din care rezultă că acesta are domiciliul sau reşedinţa în România,

c) în cazul cetăţenilor străini, carte de rezidenţă, permis de şedere, certificat de înregistrare însoţit de paşaport, paşaport diplomatic/serviciu;

d) dovada plăţii contravalorii permisului de conducere – 89 lei, poate fi plătită online, prin virament bancar, mandat poștal sau personal. Plata mai poate fi efectuată direct la orice oficiu CEC Bank;

e) permisul de conducere, în original. În cazul pierderii, reţinerii într-un stat membru UE sau furtului permisului de conducere, titularul declară acest fapt prin completarea în mod corespunzător a cererii (prin bifarea căsuţelor corespunzătoare);

f) fisa medicală emisă de o unitate medicală autorizată, în original din care rezultă că titularul este apt din punct de vedere medical să conducă autovehicule din categoria pentru care solicită eliberarea permisului de conducere.

În cazul persoanelor cărora le-a fost anulat permisul de conducere, ca urmare a condamnării pentru o infracţiune care a fost dezincriminată, în condiţiile art. 4 din Codul penal, acestea vor prezența pentru eliberarea unui nou permis de conducere, documentele de mai sus însoțite de hotărârea de dezincriminare, nefiind necesară susținerea vreunui examen.

Pasul 3. PROGRAMAREA PENTRU DEPUNEREA ACTELOR

Programarea se face online accesând site-ul DRPCIV al cărui link îl găsiți aici : Programare online .

Pasul 4.DEPUNEREA ACTELOR LA GHIȘEU

Pe baza programării făcute la pasul anterior veți avea posibiltatea de a depune actele pentru noul permis. La același ghișeu veți face și fotografia necesară.

Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor
din cadrul Instituției Prefectului – județul Dâmbovița funcționează la următoarea adresă:
e-mail : permise-inmatriculari-db@mai.gov.ro
TELEFON 0245 211 994
                                                                                 FAX 0245 211 995
Sediu : Bulevardul  Regele Ferdinand  nr.6 etaj 1 (incinta DÂMBOVIȚA MALL), Târgoviște.
 
  • S.P.R.P.C.I.V. DÂMBOVIȚA nu mai încasează contravaloarea taxelor la ghișeu. Pentru fluidizarea desfășurării activității la ghișeu și prevenirea/limitarea raspândirii virusului COVID-19, conform Planului de  măsuri publicat pe site-ul Institutiei Prefectului Judetul Dambovita ( vezi comunicat aici ), plata taxelor (certificat de înmatriculare, plăcuțe de înmatriculare, permis de conducere etc.), se efectuează la Unitățile Trezoreriei Statului, CEC Bank și Poșta Română .

 

PROGRAM AUDIENTE S.P.R.P.C.I.V. DÂMBOVIȚA – MARȚI ORELE 15:00

PROBA PRACTICA SE DESFĂȘOARĂ CU PLECARE DIN PARCAREA OBORULUI TÂRGOVIȘTE

GHIȘEUL NR. 1 : Sală examinare, înregistrare dosar examen, programari și reprogramări traseu

                              Luni – Marti între orele  08.00 – 14.30

GHIȘEUL NR. 2 :  Înmatriculări, transcrieri, numere provizorii, pierderi certificate înmatriculare și plăci cu numere de înmatriculare

                               Luni – Joi între orele 08.30 – 12.00 si 12.30-14.30

                               Vineri – între orele 08.30 – 13.00

GHIȘEUL NR. 3 :  Înmatriculări, transcrieri, numere provizorii, pierderi certificate înmatriculare și plăci cu numere de înmatriculare

                               Luni – Joi între orele 08.30 – 12.00 si 12.30-14.30

                                Vineri – între orele 08.30 – 13.00

GHIȘEUL NR. 4 : Eliberări documente înmatriculare și plăci cu numere de înmatriculare

                               Luni – Vineri între orele 08.30 – 12.00

                               Radieri – Luni – Joi între orele 12.30-14.30

GHIȘEUL NR. 5 : Preschimbare permis de conducere românesc

                              Duplicat permis de conducere românesc

                               Luni – Joi între orele 08.30 – 12.00 si 12.30-14.30

                               Vineri – între orele 08.30 – 13.00

GHIȘEUL NR. 6 : Înmatriculări, transcrieri, numere provizorii, pierderi certificate înmatriculare și plăci cu numere de înmatriculare

                               Luni – Joi între orele 08.30 – 12.00

                               Vineri – între orele 08.30 – 13.00

                               Persoane juridice – Luni – Joi între orele 12.30-14.30

GHIȘEUL NR. 7 :  Înmatriculări, transcrieri, numere provizorii, pierderi certificate înmatriculare și plăci cu numere de înmatriculare

                               Luni – Joi între orele 08.30 – 12.00 si 12.30 -14.30

                               Vineri – între orele 08.30 – 13.00

GHIȘEUL NR. 8 : Preschimbare permis de conducere strain 

                              Luni – Marti între orele 15.00 – 16.00

Notă: Operatiunile de depunere a documentelor la ghișeele serviciului se efectuează în baza programărilor ONLINE pe site-ul DRPCIV pentru judetul Dâmbovița.

Pasul 5. RIDICAREA NOULUI PERMIS

Ultimul pas din întregul proces, dar cel mai plăcut dintre toate: după câteva ore (de cele mai multe ori în jur de două ore) puteți ridica permisul sau puteți alege varianta primirii prin poștă. Termenul de livrare este cuprins între 5-15 zile. Solicitanții, cu excepția celor care au obținut permisul de conducere prin examen, vor primi Înscrisuri doveditoare cu drept de circulație -15 zile. Livrarea poate fi efectuată la oricare adresa indicată de titular la depunerea documentelor (domiciliu, serviciu sau orice altă adresă).