Recomandari pentru a pastra vopseaua masinii impecabila

Prin vopsele auto unice, fiecare producator incearca sa transforme masina intr-o expresie artistica in miscare si sa ne trezeasca dorinta de a le cumpara. Dupa ce le-au achizitionat, conducatorii auto  nu trebuie sa uite prima imagine a masinii, stralucind, intr-o culoare perfecta si tot ei trebuie sa se asigure ca aceasta imagine va ramane si odata cu trecerea timpului. 

In acest articol veti gasi sase modalitati de a prezerva culoarea si luciul masinii , prin actiuni simple, dar personale.

1.Incercati sa expuneti cat mai putin masina la factorii de mediu (soare puternic, ploi acide). Asta nu inseamna sa nu circulati cu masina si sa o tineti in garaj, dar de exemplu, daca nu o folositi un timp mai indelungat, nu o abandonati pur si simplu in parcare, ci incercati sa o parcati intr-un garaj. La fel, folositi garajul si cand ajungeti acasa si dispuneti de unul. Sunt multi care, desi si-au construit garaje, parcheaza in strada din comoditate (in plus si strada ar fi mai aerisita si ar arata mai bine).

2. Indepartati cat mai repede posibil de pe suprafata vopsita a masinii orice pete de substante agresive. Lasate sa actioneze un timp mai indelungat, acestea pot provoca exfolieri ale stratului de vopsea, zone decolorate sau chiar inmuierea vopselei. In aceasta categorie intra:

 • excrementele pasarilor
 • seva cazuta din copaci
 • combustibilul ajuns din greseala pe masina la alimentare
 • sucuri acidulate sau cafea
 • resturi de solutii de spalare auto (in cazul in care masina nu fost clatita suficient cu apa)
 •  

3. Folositi un pulverizator sau chiar doar apa din belsug si o carpa moale din microfibre pentru a indeparta murdaria intarita,uscata, de pe masina. Nu incercati pe uscat, deoarece particulele uscate prinse in carpa vor actiona ca un material abraziv si veti obtine o zona matuita, cu zgarieturi mai mult sau mai putin adanci.

4. Acordati timp si atentie spalatului masinii. Daca duceti masina la o spalatorie auto, optati sa ramaneti langa masina si sa observati cum este spalata masina, in loc sa mergeti la cumparaturi sau sa rezolvati alte probleme. In cazul in care observati ceva in neregula de genul masina nu fost inmuiata suficient, presiunea de spalare este prea mare, solutiile de spalare nu au efect, masina este stearsa cu toate ca mai exista urme de murdarie pe ea, cel care sterge masina a scapat pe jos pielea de caprioara, nu ezitati, interveniti cu calm si cereti o spalare corecta. Actionand astfel veti evita una dintre problemele  des intalnita la spalatoriile auto : matuirea masinii = distrugerea vopselei.

5. Intretineti regulat vopseaua masinii cu produse corespunzatoare si de calitate, aplicate conform recomandarilor producatorilor. Puteti sa aplicati si singur aceste tratamente, dar lucrurile nu sunt chiar asa de simple, de aceea va recomand sa apelati la o firma specializata pentru un polish auto profesional (de obicei vopsitoriile auto ofera servicii de acest gen). Daca totusi optati sa faceti singur aceasta operatie, tineti cont de cateva mici sfaturi:

 • alegeti produsele corespunzatoare conform indicatiilor producatorului
 • masina trebuie sa fie 100% curata
 • elementele cromate sau de plastic trebuie sa fie protejate (cu banda adeziva pentru vopsitorie ca sa nu ramana urme de adeziv)
 • incercati produsele de polishare pe o suprafata mica si cat mai putin vizibila (sa vedeti daca nu ataca cumva vopseaua)
 • la aplicarea manuala aveti grija sa nu lasati dare pe masina
 • la aplicarea cu masina de polish aveti grija sa nu strapungeti stratul de vopsea

6. Apelati la o vopsitorie auto specializata in cazul care aveti ghinionul de a fi fost implicat intr-un accident. La fel ca si in cazul spalatoriei auto, rezervati-va timp pentru a va asigura ca lasati masina pe maini bune. Consilierul de service din tinichigerie va sta la dispozitie, puneti intrebari despre procesul de vopsire, despre materialele pe care le folosesc, despre intretinerea ulterioara a elementelor proaspat vopsite si in ultima instanta, puteti sa-l rugati sa va arate cateva masini vopsite. Daca sunteti multumit de ce auziti si ce vedeti, sunt sanse mari sa fiti multumit si la sfarsit, cand va ridicati masina.

Drumuri sigure si calatorii placute!