PERMIS AUTO EXPIRAT? In 5 pasi ai unul nou – judetul Satu Mare

În perioada premergătoare expirării permisului de conducere auto sau după, conducătorii auto sunt obligați să-și reînnoiască permisele prin obținerea unuia cu o nouă perioada de valabilitate, iar pentru cazurile în care posesorul își schimbă numele sau are permisul auto pierdut, deteriorat sau furat, Direcția Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor va elibera un duplicat.

Pasul 1. Vizita medicală

Primul lucru pe care trebuie să-l faceți este să obțineți de la medicul de familie o adeverință din care să rezulte că sunteți apt pentru a conduce un vehicul. Cu această adeverință puteți să va programați la o unitate medicală autorizată pentru examenul medical pentru obținerea fișei medicale pentru permisul auto.

NR. CRTJUDETUNITATE MEDICALAADRESASPECIALITATI AUTORIZATE     
MEDICINA INTERNAOFTALMO LOGIEORLNEUROLOGIEPSIHIATRIEORTOPEDIE- TRAUMATOLOGIE
1SATU MARESPITAL JUDEȚEAN DE URGENȚĂ SATU MARE – AMBULATOR INTEGRATMUN. SATU MARE, STR. PRAHOVEI NR. 1DADADADADADA
2SATU MARESPITAL MUNICIPAL CAREI – AMBULATOR INTEGRATMUN. CAREI, STR. 25 OCTOMBRIE NR. 25DADADADADADA
3SATU MARESPITAL
ORĂȘENESC NEGREȘTI OAȘ – AMBULATOR INTEGRAT
OR. NEGREȘTI OAȘ, STR. VICTORIEI NR. 97DADANUDADADA
4SATU MAREAMBULATOR DE SPECIALITATE CFR SATU MAREMUN. SATU MARE, B-DUL V. LUCACIU, NR. 1DADADADADADA
5SATU MARESOCIETATE CIVILĂ MEDICALĂ DR.
COICA
MUN. SATU MARE B-DUL LUCIAN BLAGA
BL. CU 8 AP. 1/2
DADADADADADA
6SATU MARESOCIETATE CIVILĂ MEDICALĂ CARITAS MEDICA SATU MAREMUN. SATU MARE, STR. CAREIULUI NR. 3DADADADADADA
7SATU MARESC CEZAR MED SRL SATU MAREMUN. SATU MARE, STR. RETEZATULUI NR. 27DADADADADADA
8SATU MARESCM SFÂNTUL ANTON SATU MAREMUN. SATU MARE, STR. AUREL VLAICU
NR. 8
DADADADADADA
9SATU MARECMI DR. ARACS TAMASMUN. SATU MARE, STR. GHEORGHE LAZĂR NR. 2/23NUDANUNUNUNU
10SATU MARESC CLINICA KORALL SRLMUN. SATU
MARE, STR. EROII REVOLUȚIEI NR. 22
DADADADADADA
11SATU MARESC CLINICA STAR MEDICA SRLMUN. SATU MARE, STR. B- DUL LUCIAN BLAGA NR. 21DADADADADADA
12SATU MAREOCHIUL ROȘU SRLMUN. CAREI, STR. MIHAI VITEAZU NR. 5DADADADADADA
13SATU MARESOCIETATE CIVILĂ MEDICALĂ DR. COICA – PUNCT DE LUCRU CAREIMUN. CAREI STR. NICOLAE TITULESCU, NR. T2, AP. 1DADADADADADA

Pasul 2. PREGĂTIREA ACTELOR

Se poate solicita eliberarea unui permis de conducere înainte sau după expirare, după efectuarea vizitei medicale, pe baza următoarelor documente:

a) cererea titularului se editează informatic la ghișeu și se înmânează titularului pentru a o semna și pentru a completa informațiile privind fișa medicală și dovada plății  contravalorii permisului de conducere;

b) în cazul cetăţenilor români, actul de identitate al titularului, în original şi copie, din care rezultă că acesta are domiciliul sau reşedinţa în România,

c) în cazul cetăţenilor străini, carte de rezidenţă, permis de şedere, certificat de înregistrare însoţit de paşaport, paşaport diplomatic/serviciu;

d) dovada plăţii contravalorii permisului de conducere – 89 lei, poate fi plătită online, prin virament bancar, mandat poștal sau personal. Plata mai poate fi efectuată direct la orice oficiu CEC Bank;

e) permisul de conducere, în original. În cazul pierderii, reţinerii într-un stat membru UE sau furtului permisului de conducere, titularul declară acest fapt prin completarea în mod corespunzător a cererii (prin bifarea căsuţelor corespunzătoare);

f) fisa medicală emisă de o unitate medicală autorizată, în original din care rezultă că titularul este apt din punct de vedere medical să conducă autovehicule din categoria pentru care solicită eliberarea permisului de conducere.

În cazul persoanelor cărora le-a fost anulat permisul de conducere, ca urmare a condamnării pentru o infracţiune care a fost dezincriminată, în condiţiile art. 4 din Codul penal, acestea vor prezența pentru eliberarea unui nou permis de conducere, documentele de mai sus însoțite de hotărârea de dezincriminare, nefiind necesară susținerea vreunui examen.

Pasul 3. PROGRAMAREA PENTRU DEPUNEREA ACTELOR

Programarea se face online accesând site-ul DRPCIV al cărui link îl găsiți aici : Programare online .

Pasul 4.DEPUNEREA ACTELOR LA GHIȘEU

Pe baza programării făcute la pasul anterior veți avea posibiltatea de a depune actele pentru noul permis. La același ghișeu veți face și fotografia necesară.

Toate activitatile serviciului se desfasoara pe baza de programare on-line

Înmatriculări definitive

Luni                       08.30 – 14.30

Marți                     08.30 – 14.30

Miercuri               08.30 – 16.00

Joi                          08.30 – 14.00

Vineri                   08.30 – 14.00

 

Autorizații provizorii

Luni                       08.30 – 14.30

Marți                     08.30 – 14.30

Miercuri               08.30 – 16.00

Joi                          08.30 – 14.00

Vineri                   08.30 – 14.00

 

Preschimbări permise de conducere

Luni                       08.30 – 14.30

Marți                     08.30 – 14.30

Miercuri               08.30 – 16.00

Joi                          08.30 – 14.00

Vineri                   08.30 – 14.00

 

Eliberări dovezi înlocuitoare permise de conducere și certificate de înmatriculare

Luni                       11.30 – 12.30 și 14.30 – 16.30

Marți                     11.30 – 12.30 și 14.30 – 16.30

Miercuri               11.30 – 12.30 și 16.30 – 18.30

Joi                          11.30 – 12.30 și 14.30 – 16.30

Vineri                   11.30 – 12.30 și 14.30 – 16.30

 

Programare proba teoretică

  • Candidații care susțin pentru prima dată proba teoretică în vederea obținerii permisului de conducere se vor programa on-line accesând link-ul după care la data și ora selectată se vor prezenta la ghișeul S.P.C.R.P.I.V. indicat în programare. După implementarea datelor, accesul în sala de examinare se va face în ordinea prezentării la ghișeu începând cu ora 11.00. Candidații care nu au promovat proba teoretică se vor prezenta începând cu a 16-a zi calendaristică la sala de examinare în vederea susținerii unei noi probe începând cu orele 11.30, nefiind necesară o nouă programare, excepție fiind cazul în care expiră unul din documentele din dosarul de examinare.

Programare proba practică (nu necesită programare on-line) – la sediul S.P.C.R.P.C.I.V. Satu Mare conform programului afișat

Luni                      08.30 – 09.30

Marți                     08.30 – 09.30

Miercuri                08.30 – 09.30

Joi                        08.30 – 09.30

Vineri                   08.30 – 09.30

Relatii cu publicul :
Telefon :

0261 713110 – Permise de conducere şi examinări

0261 713111 – Înmatriculări vehicule

Fax : 0261716426

Email : permisesm@prefecturasatumare.ro / inmatricularism@prefecturasatumare.ro

Începând cu data de 16.06.2020 au fost modificate taxele pentru eliberarea certificatelor de înmatriculare și a permiselor de conducere, respectiv certificat de înmatriculare 49 ron, permis de conducere 89 ron. Persoanele care au achitat aceste taxe înaintea datei de 17.06.2020 vor putea utiliza în continuare aceste taxe până la data de 16.07.2020, după care vor fi obligați să achite diferența de valoare.

Pentru informatii privind reținerea/suspendarea/reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce vehicule pe drumurile publice vă rugăm să vă adresați IPJ Satu Mare – Serviciul rutier, telefon 0261-807777.

Ultima zi lucrătoare din lună NU SE DESFĂȘOARĂ activități cu publicul!

 
_________________________________________________________________________________________________
Adrese:
Sediul 1
Strada Petofi Sandor, nr.32 Satu Mare
 

 

Pasul 5. RIDICAREA NOULUI PERMIS

Ultimul pas din întregul proces, dar cel mai plăcut dintre toate: după câteva ore (de cele mai multe ori în jur de două ore) puteți ridica permisul sau puteți alege varianta primirii prin poștă. Termenul de livrare este cuprins între 5-15 zile. Solicitanții, cu excepția celor care au obținut permisul de conducere prin examen, vor primi Înscrisuri doveditoare cu drept de circulație -15 zile. Livrarea poate fi efectuată la oricare adresa indicată de titular la depunerea documentelor (domiciliu, serviciu sau orice altă adresă).