PERMIS AUTO EXPIRAT? In 5 pasi ai unul nou – judetul Iasi

În perioada premergătoare expirării permisului de conducere auto sau după, conducătorii auto sunt obligați să-și reînnoiască permisele prin obținerea unuia cu o nouă perioada de valabilitate, iar pentru cazurile în care posesorul își schimbă numele sau are permisul auto pierdut, deteriorat sau furat, Direcția Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor va elibera un duplicat.

Pasul 1. Vizita medicală

Primul lucru pe care trebuie să-l faceți este să obțineți de la medicul de familie o adeverință din care să rezulte că sunteți apt pentru a conduce un vehicul. Cu această adeverință puteți să va programați la o unitate medicală autorizată pentru examenul medical pentru obținerea fișei medicale pentru permisul auto.

NR. CRTJUDETUNITATE MEDICALAADRESASPECIALITATI AUTORIZATE     
MEDICINA INTERNAOFTALMO LOGIEORLNEUROLOGIEPSIHIATRIEORTOPEDIE- TRAUMATOLOGIE
1IAȘISC ARCADIA POLICLINIC SRLIAȘI, STR. CICOAREI NR. 2, TEL 0232/223223DADADADADADA
2IAȘICABINETE MEDICALE INDIVIDUALE ȘI DE PRACTICĂ INDIVIDUALĂ GRUPATE
„NICOLINA“
IAȘI, STR. HATMAN ȘENDREA NR. 2, TEL 0232/251725DADADADADADA
3IAȘICABINET MEDICAL INDIVIDUAL DR. TRAIAN ANTONETAPAȘCANI, STR. ȘTEFAN CEL MARE NR. 21, TEL: 0724/341176NUNUNUNUDANU
4IAȘICABINET MEDICAL INDIVIDUAL DR. TRAIAN F. LUCIANPAȘCANI, STR. ȘTEFAN CEL MARE NR. 21, TEL: 0724/341176NUNUNUNUDANU
5IAȘISC PRO LIFE CLINICS SRLIAȘI, STR. ANASTASIE PANU NR. 28-40, TEL/FAX 0232/260906DADADADADADA
6IAȘICABINET MEDICAL INDIVIDUAL DR. RADUTA VIORICAPAȘCANI, STR. ȘTEFAN CEL MARE NR. 21, TEL 0232/718772NUDANUNUNUNU
7IAȘICABINET MEDICAL INDIVIDUAL DR. IFTENE MIHAELAPAȘCANI, STR. ȘTEFAN CEL MARE NR. 21, TEL 0232/718772NUNUNUDANUNU
8IAȘICABINET MEDICAL INDIVIDUAL DR. FLUERARU VALERIUPAȘCANI, STR. ȘTEFAN CEL MARE, NR. 21, TEL 0232/718772NUNUDANUNUNU
9IAȘISPITALUL CLINIC MILITAR DE URGENȚĂ “DR. IACOB CZIHAC” – AMBULATORIU L DE SPECIALITATEIAȘI, STR. GENERAL BERTHELOT, NR. 6, TEL
0232/267847
DADADADADADA
10IAȘISPITALUL CLINIC CĂI FERATE IAȘI – AMBULATORU L DE SPECIALITATEIAȘI, STR. GARABET IBRĂILEANU, NR. 1, TEL
0232/216422
DADADADADADA
11IAȘISPITALUL MUNICIPAL DE URGENȚĂ PAȘCANI – AMBULATORIU L DE SPECIALITATEPAȘCANI, STR. GRĂDINIȚEI NR. 5; TEL
0232/763600;
DADADADADA
12IAȘIANGELMEDIAȘI, STR. PASAJ BANU, NR. 12, TEL 0232/277044DADADADADADA
13IAȘICENTRUL MEDICAL “PROVIDENTA”IAȘI, B-DUL ȘTEFAN CEL MARE ȘI SFÂNT, NR.14, TEL 0232/215940DADADADADADA
14IAȘICABINETE MEDICALE GRUPATE “PRIMAVERII”IAȘI, STR. PRIMĂVERII, NR. 4, TEL
0232/310001
DADADADADADA
15IAȘISC ZENMEDICAL SRLIAȘI, ALEEA NICOLINA NR. 82,
ET. 2, TEL.
0755718820
DADADADADADA
16IAȘICABINETE MEDICALE GRUPATE
„COPOU“
IAȘI, STR. TOMA COZMA NR. 4DADADADADADA
17IAȘISPITALUL GENERAL CĂI FERATE PAȘCANIPAȘCANI, STR. M. KOGĂLNICEANU NR. 24, TEL.
0232/767065
DADADADADADA
18IAȘISC MIRCO MEDICAL SRLIAȘI, STR. PRIMĂVERII NR. 4DA

Pasul 2. PREGĂTIREA ACTELOR

Se poate solicita eliberarea unui permis de conducere înainte sau după expirare, după efectuarea vizitei medicale, pe baza următoarelor documente:

a) cererea titularului se editează informatic la ghișeu și se înmânează titularului pentru a o semna și pentru a completa informațiile privind fișa medicală și dovada plății  contravalorii permisului de conducere;

b) în cazul cetăţenilor români, actul de identitate al titularului, în original şi copie, din care rezultă că acesta are domiciliul sau reşedinţa în România,

c) în cazul cetăţenilor străini, carte de rezidenţă, permis de şedere, certificat de înregistrare însoţit de paşaport, paşaport diplomatic/serviciu;

d) dovada plăţii contravalorii permisului de conducere – 89 lei, poate fi plătită online, prin virament bancar, mandat poștal sau personal. Plata mai poate fi efectuată direct la orice oficiu CEC Bank;

e) permisul de conducere, în original. În cazul pierderii, reţinerii într-un stat membru UE sau furtului permisului de conducere, titularul declară acest fapt prin completarea în mod corespunzător a cererii (prin bifarea căsuţelor corespunzătoare);

f) fisa medicală emisă de o unitate medicală autorizată, în original din care rezultă că titularul este apt din punct de vedere medical să conducă autovehicule din categoria pentru care solicită eliberarea permisului de conducere.

În cazul persoanelor cărora le-a fost anulat permisul de conducere, ca urmare a condamnării pentru o infracţiune care a fost dezincriminată, în condiţiile art. 4 din Codul penal, acestea vor prezența pentru eliberarea unui nou permis de conducere, documentele de mai sus însoțite de hotărârea de dezincriminare, nefiind necesară susținerea vreunui examen.

Pasul 3. PROGRAMAREA PENTRU DEPUNEREA ACTELOR

Programarea se face online accesând site-ul DRPCIV al cărui link îl găsiți aici : Programare online .

Pasul 4.DEPUNEREA ACTELOR LA GHIȘEU

Pe baza programării făcute la pasul anterior veți avea posibiltatea de a depune actele pentru noul permis. La același ghișeu veți face și fotografia necesară.

Serviciul public comunitar regim permise de conducere și înmatriculare a vehiculelor din cadrul Instituției Prefectului – Județul Iaşi funcționează la următoarea adresă:
 
Adresa:​ Bld. Primăverii nr. 36, Iaşi
​Informatii:​ 0232 – 230254​
​Secretariat:​ 0232 – 302805
​Fax:​ 0232 – 230257
​E-Mail​inmatriculari@prefecturaiasi.ro
​Şef serviciu desemnat: Inspector principal de poliție, Ștefan Grecu​ 0232 – 230255

Important: Accesul persoanelor la ghișeul de eliberări documente se face doar în prezența ofițerului de serviciu.

Pasul 5. RIDICAREA NOULUI PERMIS

Ultimul pas din întregul proces, dar cel mai plăcut dintre toate: după câteva ore (de cele mai multe ori în jur de două ore) puteți ridica permisul sau puteți alege varianta primirii prin poștă. Termenul de livrare este cuprins între 5-15 zile. Solicitanții, cu excepția celor care au obținut permisul de conducere prin examen, vor primi Înscrisuri doveditoare cu drept de circulație -15 zile. Livrarea poate fi efectuată la oricare adresa indicată de titular la depunerea documentelor (domiciliu, serviciu sau orice altă adresă).