PERMIS AUTO EXPIRAT? In 5 pasi ai unul nou – judetul Gorj

În perioada premergătoare expirării permisului de conducere auto sau după, conducătorii auto sunt obligați să-și reînnoiască permisele prin obținerea unuia cu o nouă perioada de valabilitate, iar pentru cazurile în care posesorul își schimbă numele sau are permisul auto pierdut, deteriorat sau furat, Direcția Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor va elibera un duplicat.

Pasul 1. Vizita medicală

Primul lucru pe care trebuie să-l faceți este să obțineți de la medicul de familie o adeverință din care să rezulte că sunteți apt pentru a conduce un vehicul. Cu această adeverință puteți să va programați la o unitate medicală autorizată pentru examenul medical pentru obținerea fișei medicale pentru permisul auto.

NR. CRTJUDETUNITATE MEDICALAADRESASPECIALITATI AUTORIZATE     
MEDICINA INTERNAOFTALMO LOGIEORLNEUROLOGIEPSIHIATRIEORTOPEDIE- TRAUMATOLOGIE
1GORJSPITAL JUD. DE URGENTA TG JIU (AMBULATORI U)MUN TG JIU, STR PROGRESULUI, NR.18DADADADADADA
2GORJSPITAL DE URGENTA TG CARBUNESTI (AMBULATORI U)OR TG- CARBUNESTI, STR.EROILOR, NR.51DADADADADADA
3GORJSPITALUL ORASENESC NOVACI (AMBULATORI U)OR NOVACI, STR. GRUIULUI, NR. 1DADADADADADA
4GORJSPITALUL ORASENESC MOTRU(AMBUL ATORIU)MUN MOTRU,STR CAROL DAVILA, NR.4DADADADADADA
5GORJB&B ASSESS MEDICAL SRLMUN TG-JIU, BD. C.TIN BRANCUSI, NR. 10DADADADADADA
6GORJEUROPEAN MEDCENTER SRLMUN. TG- JIU,STR.23 AUGUST, NR. 10DADADADADADA
7GORJMEDISTAR SRLMUN. TG- JIU,STR.23 AUGUST, NR.6DADADADADADA

Pasul 2. PREGĂTIREA ACTELOR

Se poate solicita eliberarea unui permis de conducere înainte sau după expirare, după efectuarea vizitei medicale, pe baza următoarelor documente:

a) cererea titularului se editează informatic la ghișeu și se înmânează titularului pentru a o semna și pentru a completa informațiile privind fișa medicală și dovada plății  contravalorii permisului de conducere;

b) în cazul cetăţenilor români, actul de identitate al titularului, în original şi copie, din care rezultă că acesta are domiciliul sau reşedinţa în România,

c) în cazul cetăţenilor străini, carte de rezidenţă, permis de şedere, certificat de înregistrare însoţit de paşaport, paşaport diplomatic/serviciu;

d) dovada plăţii contravalorii permisului de conducere – 89 lei, poate fi plătită online, prin virament bancar, mandat poștal sau personal. Plata mai poate fi efectuată direct la orice oficiu CEC Bank;

e) permisul de conducere, în original. În cazul pierderii, reţinerii într-un stat membru UE sau furtului permisului de conducere, titularul declară acest fapt prin completarea în mod corespunzător a cererii (prin bifarea căsuţelor corespunzătoare);

f) fisa medicală emisă de o unitate medicală autorizată, în original din care rezultă că titularul este apt din punct de vedere medical să conducă autovehicule din categoria pentru care solicită eliberarea permisului de conducere.

În cazul persoanelor cărora le-a fost anulat permisul de conducere, ca urmare a condamnării pentru o infracţiune care a fost dezincriminată, în condiţiile art. 4 din Codul penal, acestea vor prezența pentru eliberarea unui nou permis de conducere, documentele de mai sus însoțite de hotărârea de dezincriminare, nefiind necesară susținerea vreunui examen.

Pasul 3. PROGRAMAREA PENTRU DEPUNEREA ACTELOR

Programarea se face online accesând site-ul DRPCIV al cărui link îl găsiți aici : Programare online .

Pasul 4.DEPUNEREA ACTELOR LA GHIȘEU

Pe baza programării făcute la pasul anterior veți avea posibiltatea de a depune actele pentru noul permis. La același ghișeu veți face și fotografia necesară.

 Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Inmatriculare a Vehiculelor din cadrul Instituției Prefectului Județul Gorj funcționează la următoarea adresa:

Târgu Jiu, str. Victoriei, nr.2-4
Județul Gorj, Cod 210165
Telefon / fax: 0253-222.033, 0253-222074, 0253.222075
Web:   http://www.srpcivgorj.ro
E-Mail: office@srpcivgorj.ro

Program de lucru cu publicul examinări în vederea obținerii permisului de conducere

    EXAMINĂRI ÎN VEDEREA OBȚINERII PERMISULUI DE CONDUCERE

   PRIMIRI DOCUMENTE PENTRU:
           
EXAMINĂRI LA PROBA TEORETICĂ (SALĂ ON LINE)
           PROGRAMĂRI / REPROGRAMĂRI LA PROBA PRACTICĂ

   LUNI – MARTI – MIERCURI – JOI

   – orele 08,30 – 12,00 -primiri documente pentru examinări la proba teoretică (examinare sală on line)
   – orele 12,30 – 
14,00 -primiri documente pentru examinări la proba teoretică (examinare sală on line)
   – orele 14,00 – 16,00 -programări / reprogramări proba practică

Program de lucru cu publicul preschimbare permise de conducere

   PRESCHIMBĂRI PERMISE DE CONDUCERE ROMÂNEȘTI

   PRESCHIMBĂRI PERMISE DE CONDUCERE STRĂINE CU SIMILARE ROMÂNEȘTI

   LUNI – MARTI – JOI
   – orele 08,30 – 16,30 
-preschimbări permise de conducere
    
   MIERCURI 
   
– orele 08,30 – 18,30 
-preschimbări permise de conducere
 
   VINERI 
   – orele 08,30 – 12,00 -preschimbări permise de conducere
    

   ELIBERĂRI DOCUMENTE: 
           
PERMISE DE CONDUCERE RETURNATE DE C.N. POȘTA ROMÂNĂ – PRIORIPOST

    LUNI – MARȚI – MIERCURI – JOI
    
– orele 14,30 – 16,30  

   VINERI 
   – orele 14,00 – 16,30

Pasul 5. RIDICAREA NOULUI PERMIS

Ultimul pas din întregul proces, dar cel mai plăcut dintre toate: după câteva ore (de cele mai multe ori în jur de două ore) puteți ridica permisul sau puteți alege varianta primirii prin poștă. Termenul de livrare este cuprins între 5-15 zile. Solicitanții, cu excepția celor care au obținut permisul de conducere prin examen, vor primi Înscrisuri doveditoare cu drept de circulație -15 zile. Livrarea poate fi efectuată la oricare adresa indicată de titular la depunerea documentelor (domiciliu, serviciu sau orice altă adresă).