PERMIS AUTO EXPIRAT? In 5 pasi ai unul nou – judetul Brasov

În perioada premergătoare expirării permisului de conducere auto sau după, conducătorii auto sunt obligați să-și reînnoiască permisele prin obținerea unuia cu o nouă perioada de valabilitate, iar pentru cazurile în care posesorul își schimbă numele sau are permisul auto pierdut, deteriorat sau furat, Direcția Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor va elibera un duplicat.

Pasul 1. Vizita medicală

Primul lucru pe care trebuie să-l faceți este să obțineți de la medicul de familie o adeverință din care să rezulte că sunteți apt pentru a conduce un vehicul. Cu această adeverință puteți să va programați la o unitate medicală autorizată pentru examenul medical pentru obținerea fișei medicale pentru permisul auto.

NR. CRTJUDETUNITATE MEDICALAADRESASPECIALITATI AUTORIZATE     
MEDICINA INTERNAOFTALMO LOGIEORLNEUROLOGIEPSIHIATRIEORTOPEDIE- TRAUMATOLOGIE
1BRAȘOVAMBULATORU L SPITALULUI MILITAR DE URGENŢĂ
„REGINA MARIA” BRAŞOV
JUD. BRASOV, BRASOV, STR. PIEȚII NR. 9DADADADADADA
2BRAȘOVAMBULATORIU L DE SPECIALITATE
C.F. BRAŞOV
JUD. BRASOV, BRASOV, BD. 15 NOIEMBRIE NR. 60DADADADADADA
3BRAȘOVS.C. MEDICAL CROMA SRLJUD. BRASOV, BRASOV, STR. LUNGĂ NR. 224DADADADADADA
4BRAȘOVS.C. HIPOCRAT SRLJUD. BRASOV, BRASOV, STR. SITEI NR. 18DADADADADADA
5BRAȘOVS.C. CAMELNIC RAPID MED SRLJUD. BRASOV, FĂGĂRAȘ, STR. 13 DECEMBRIE
NR. 25
DADADADADADA
6BRAȘOVS.C. CENTRUL MEDICAL DE VEST SRLJUD. BRAŞOV, BRAŞOV, CALEA FĂGĂRAŞULUI NR. 7DADADADADADA
7BRAȘOVS.C. HELIOMED SRLJUD. BRAŞOV, BRAŞOV, CALEA BUCUREȘTI NR. 86, BLOC 1, SC.
A, AP. 4
DADADADADADA
8BRAȘOVS.C. CLINICA SANTE VIE SRLJUD. BRAŞOV, BRAŞOV, STR. CARPAȚILOR NR. 54DADADADADADA
9BRAȘOVS.C. HIPERDIA SAJUD. BRAŞOV, BRAŞOV, STR. NICOLAE
TITULESCU NR. 2
DADADADADADA
10BRAȘOVAMBULATORU L INTEGRAT AL SPITALULUI MUNICIPAL CODLEAJUD. BRASOV, CODLEA, STR. 9
MAI NR. 10
DADADADADADA
11BRAȘOVCENTRUL MEDICAL UNIREAJUD. BRAŞOV, BRAŞOV, CALEA BUCUREȘTI NR. 30, BLOC S4, SC. A, PARTER, MAGAZIN 281DADADADADADA
12BRAȘOVS.C. CONVEST MEDICAL SRLJUD. BRAŞOV, BRAŞOV, STR. ZIZINULUI NR. 119, OB. 6, ADM. P+EDADADADADADA

Pasul 2. PREGĂTIREA ACTELOR

Se poate solicita eliberarea unui permis de conducere înainte sau după expirare, după efectuarea vizitei medicale, pe baza următoarelor documente:

a) cererea titularului se editează informatic la ghișeu și se înmânează titularului pentru a o semna și pentru a completa informațiile privind fișa medicală și dovada plății  contravalorii permisului de conducere;

b) în cazul cetăţenilor români, actul de identitate al titularului, în original şi copie, din care rezultă că acesta are domiciliul sau reşedinţa în România,

c) în cazul cetăţenilor străini, carte de rezidenţă, permis de şedere, certificat de înregistrare însoţit de paşaport, paşaport diplomatic/serviciu;

d) dovada plăţii contravalorii permisului de conducere – 89 lei, poate fi plătită online, prin virament bancar, mandat poștal sau personal. Plata mai poate fi efectuată direct la orice oficiu CEC Bank;

e) permisul de conducere, în original. În cazul pierderii, reţinerii într-un stat membru UE sau furtului permisului de conducere, titularul declară acest fapt prin completarea în mod corespunzător a cererii (prin bifarea căsuţelor corespunzătoare);

f) fisa medicală emisă de o unitate medicală autorizată, în original din care rezultă că titularul este apt din punct de vedere medical să conducă autovehicule din categoria pentru care solicită eliberarea permisului de conducere.

În cazul persoanelor cărora le-a fost anulat permisul de conducere, ca urmare a condamnării pentru o infracţiune care a fost dezincriminată, în condiţiile art. 4 din Codul penal, acestea vor prezența pentru eliberarea unui nou permis de conducere, documentele de mai sus însoțite de hotărârea de dezincriminare, nefiind necesară susținerea vreunui examen.

Pasul 3. PROGRAMAREA PENTRU DEPUNEREA ACTELOR

Programarea se face online accesând site-ul DRPCIV al cărui link îl găsiți aici : Programare online .

Pasul 4.DEPUNEREA ACTELOR LA GHIȘEU

Pe baza programării făcute la pasul anterior veți avea posibiltatea de a depune actele pentru noul permis. La același ghișeu veți face și fotografia necesară.

Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Înmatriculare a Vehiculelor Brasov
Str Turnului nr 13, parter

 

Primirea documentelor se va efectua doar în baza unei programării online, disponibilă pe site-ul www.drpciv.ro.

 
Sef serviciu comisar sef de politie Matei Marian-Victor

Program

 PRIMIRI DOCUMENTE:
o Luni, Marți, Joi: 08.30 – 12.00 și 12.20 – 16.00
o Miercuri: 08.30 – 12.00 și 12.20 – 18.00
o Vineri: 08.30 – 12.00 și 12.20 – 14.00


 ELIBERĂRI DOCUMENTE:
o Luni, Marți, Joi: 12.30 – 16.30
o Miercuri: 12.30 – 18.30
o Vineri: 12.30 – 14.00


 SUSȚINEREA PROBEI TEORETICE:
o Luni, Marți, Miercuri și Joi: 08.30 – 12.00 (doar in baza programarilor
online, efectuate pe site-ul www.drpciv.ro – sectiunea inregistrare
dosare examinare)


 PROGRAMĂRI/REPROGRAMĂRI TRASEU:
o Luni, Marți, Miercuri și Joi: 14.00 – 16.00


 AUDIENȚE ȘEF SERVICIU (Str. Turnului nr. 13):
o Marți: 13.00-14.00 (dupa expirarea starii de urgenta, alerta, etc.)

 

Pasul 5. RIDICAREA NOULUI PERMIS

Ultimul pas din întregul proces, dar cel mai plăcut dintre toate: după câteva ore (de cele mai multe ori în jur de două ore) puteți ridica permisul sau puteți alege varianta primirii prin poștă. Termenul de livrare este cuprins între 5-15 zile. Solicitanții, cu excepția celor care au obținut permisul de conducere prin examen, vor primi Înscrisuri doveditoare cu drept de circulație -15 zile. Livrarea poate fi efectuată la oricare adresa indicată de titular la depunerea documentelor (domiciliu, serviciu sau orice altă adresă).